Družiny

Benjamínci

Duhovky

Naše činnost

Oddílová aktivita během roku se skládá z pravidelných schůzek každý týden a z víkendových akcí, které pořádáme asi jednou měsíčně, ať už jednodenní výlety, vícedenní výpravy s přespáním na chatě, puťáčky nebo akce a soutěže pořádané jinými oddíly. Vrcholem činnosti je dvoutýdenní letní stanový tábor, který míváme tradičně v červenci.

V oddíle hrajeme různé hry přispívající k všestrannému rozvoji – pohybové i tvořivé, dobrodružné i poučné, tak, aby byl celkový program pestrý a přinášel každému co nejvíc. Starší členové se učí vést tým a sami vytvářet program pro svoji družinu nebo mladší děti.

Z historie oddílu

V roce 2021 oddíl oslavil 20. narozeniny. Takže bychom mohli říct, že oddíl dlouhou tradici, pokračovat výčtem výprav a táborů, které se za tu dobu uskutečnily, a ohromit čtenáře počtem schůzek, které se konaly, ale to by nebylo úplně zábavné, nemyslíte?

Bylo nebylo… na počátku byla Želva. Želva s velkým Ž, která ve skautském oddíle – nejdřív pátém, pak sedmém, podrobnosti znají už jen opravdové veteránky – měla na starosti menší skupinu holek, co si říkaly Ještěrky. A jednoho dne se rozhodla, že povede oddíl. Ne jen tak ledajaký, ale 2. skautský oddíl. A tak v pátek dvanáctého ledna 2001 přišla na schůzku sestra Šmu slavnostně předat Želvě razítko a sekeru, které patřívaly právě onomu druhému oddílu. Společně pak prolistovaly staré kroniky a letité časopisy a novodobá historie 2. skautského oddílu, tenkrát ještě výhradně dívčího, se začala psát.

Členská základna se začala postupně rozrůstat, schůzky plynuly jedna za druhou, a ze začátku postačovala i klubovna u Želvy v Bulharské ulici. První velká změna přišla čtyři roky od oné památné schůzky, kdy Želva vyrazila na zkušenou do světa – jako au-pair do Anglie – a vedení převzala Linda. Ještěrky vyrostly v šikovné rangers a dostaly na starost vedení mladších družinek – oddílem prošly třeba Lišky, Tygřice nebo Surikaty. Už tou dobou se na výpravách a táborech sem tam objevili nějací kluci, ale velký zlom měl teprve přijít.

Na jaře 2007 nabídl oddíl několika puberťákům z čerstvě rozpadlého 6. oddílu účast na táboře. Tak se stalo, že se na táboře na Pusté Rybné objevila parta mladých roverů, většina z nich v oddíle zapustila kořeny a éra Grovanisu jako dívčího oddílu se uzavřela. Pravda, ještě jsme nevysvětlili, co znamená Grovanis, že? A ani nevysvětlíme, to vědí jen členové oddílu.

Nejmladší generaci brzy doplnila velká posila v podobě nové smíšené družinky vlčat a světlušek. Pro oddíl to znamenalo stěhování do nového, a tak se od podzimu 2009 scházíme v Domečku. Z tehdejších Špuntíků a později Esence vyrostlo dnešní vedení oddílu – roverské družiny Gadis a Buldoků. Dnes máme řadu dalších družin a v oddíle jsou všechny generace, od nejmladších benjamínků po dospělé členy, a to ani nemluvíme o klubu rodinného skautingu, který vznikl v roce 2017 pro odrostlejší členy a jejich malé potomky.

To už se dostáváme téměř do současnosti. Ani jsme se nezmínili o všech těch tradicích, které za tu dobu vznikly, legendárních táborových hrách, několika krizích, kdy osud oddílu visel na vlásku a pevných nervech lidí, kteří se to rozhodli nevzdávat, ani o dalších veselých, mrazivých, napínavých i dojemných vzpomínkách. Ale to by bylo opravdu na dlouho…